idealny na przesilenie - czystek

14:27

Niedawno zupełnie nieznana i trudno dostępna w naszych sklepach roślina. Dziś słyszał o niej każdy. Czystek, choć u nas popularny od niedawna, dla starożytnych kultur śródziemnomorskich był znany jako lekarstwo nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt.

Angielska nazwa czystka to hairy rockrose, czyli włochata kamienna róża. Nazwa ta odnosi się do miejsc i warunków, w których lubi rosnąć. Są to suche, kamieniste wybrzeża i łąki z terenów położonych nad morzem Śródziemnym. Białe i różowe kwiaty czystka przypominają kwiaty popularnej u nas róży pomarszczonej.

W naszym kraju rośnie z powodzeniem i coraz częściej spotykamy go w ogrodach czy na balkonach. Powinniśmy uprawiać tę ciepłolubną roślinę w donicach. Nie lubi przesadzania, a posadzony w gruncie, wymarza zimą. Wysiew czystka przeprowadza się od marca do końca kwietnia w domu. Na dwór możemy wystawić go po 15-tym maja. Pierwsze liście zaczynamy zrywać w lipcu, a w sierpniu przeprowadzamy zbiór na suszenie.

Ziele czystka ma bardzo mocny, cierpki i charakterystyczny smak. By odczuć jego dobroczynne działanie, powinniśmy pić napar z jednej saszetki dwa razy dziennie. 

Czystek jest źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Jest to jedna z najsilniej wzmacniających układ odpornościowy roślin. Świetnie znajdzie swoje zastosowanie przy nagłych zmianach pogody, przesileniach czy w stanie osłabienia organizmu.

Dlatego przedwiośnie to idealny czas na czystka — do picia w formie ciepłych naparów po całym dniu na dworze czy do siania dla planujących swój własny zielnik.

tekst przygotowany dla portalu Ziołowy Ekspert

Obsługiwane przez usługę Blogger.