roślinny kalendarz: marzec

kwiatostan żyworódki


R O Ś L I N N Y   M A R Z E C

warzywa i owoce sezonowe
cebula, kapusta, korzeń pietruszki, czosnek, seler, cytrusy (pomarańcza, limonki, cytryny), por, marchewka, czarna rzepa, rzodkiewka, rzodkiew, szczypiorek, szczaw


dzikie rośliny sezonowe
pączki i gałęzie drzew oraz krzewów owocowych (maliny, jeżyny, berberys, porzeczki), owoce jałowca, kora kasztanowca, korzeń tarniny i tataraku, sok i kwiaty brzozy, sok klonu, kwiaty leszczyny, pokrzywa, podagrycznik, czosnaczek, glistnik jaskółcze ziele, forsycja, czosnek niedźwiedzi, stokrotka, gwiazdnica, pędy chmielu, mniszek lekarski, ziarnopłon, jasnota, przytulia, wierzba

S I E J E M Y
pod osłonami - na domowym parapecie

wrażliwe na mróz rośliny, które przesadzamy dopiero w drugiej połowie maja:
psiankowate: papryka, pomidory, bakłażany, miechunka, tomatillo, bakłażan etiopski; seler naciowy, trawa cytrynowa, karczochy, kardy

rośliny, które wysiewamy w domu i przesadzamy do gruntu po 2-3 tygodniach, dla szybszego zbioru:

kapusta, sałata, groszek, bób, przygotowujemy sadzeniaki ziemniaków

do gruntu
warzywa: rzodkiewkę, sałatę, rukolę, rukiew wodną,  sałatę szparagową, szpinak, groszek, kalarepę, bób, rzeżuchę, poturlakę warzywną, roszponkę, wsadzamy czosnek, cebulę dymkę i chrzan


kwiaty i zioła: nagietki, kminek, groszek pachnący, naparstnica, chabry, maki

kwitną teraz: stokrotki, ciemierniki, oczary, przebiśniegi, ranniki, miodunki, przylaszczki, krokusy, puszkinie, cebulice, pierwiosnki, dereń, forsycja, klon, wierzba i wawrzynek wilczełyko


 

Wymieszałem ze sobą nasiona kwiatów - maków, chabrów, ostróżki, nagietków i innych - by następnie wysiać je w wolnych miejscach mojego ogrodu lub między obsadzonymi kwiatami cebulowymi donicami.

Rozsadzanie kiełkujących główek czosnku, które posadziłem w listopadzie ubiegłego roku.

 

Jak siejemy, które rośliny?  To zależy, gdzie je uprawiamy! Tutaj przygotowane rządki pod wysiew rzodkiewki.



PRACE W OGRODZIE

Rozmnażamy przez podział korzeni: szparagi, karczochy, kardy, rabarbar, chrzan, truskawki,  poziomki, funkie, melisę, miętę, hyzop, szczaw, szczawiki i wszelkie rośliny wieloletnie. 

Tniemy krzewy i drzewa owocowe. Najlepiej robić to już w lutym lub na samym początku marca, gdy rośliny jeszcze nie zaczęły wegetować. Usuwamy połamane gałęzie, te rosnące do środka lub powyginane.


Sadzimy lub przesadzamy krzaczki owocowe, róże. Ścięte gałęzie umieszczamy w w wazonie z wodą, by zakwitły.


Ścinamy gałęzie wierzby, które przeznaczamy na żywopłot, domowe kosmetyki czy lekarstwa.


Jeszcze do końca miesiąca warto dokarmiać dzikie ptaki.


 

Odmładzanie starych truskawek poprzez usuwanie suchej, twardej końcówki korzenia. Odmłodzoną, pozbawioną starych liści i z podciętymi, młodymi korzeniami, truskawkę sadzimy na nowe miejsce.

Rozrośnięty korzeń kopru włoskiego, który można podzielić i posadzić na wysokie rabaty.

 

Jeżeli macie kury (a powinniście!), oddajcie im wszelkie chwasty, będą za to wdzięczne po długiej zimie.  W zimne noce woda może jeszcze zamarzać, by opóźnić ten proces, dolejcie do niej pare kropel oleju.

Jeżeli zapomnieliście pomalować drzewa zimą, zróbcie to jak najszybciej.



PRACE NA MIEJSKIM BALKONIE I PARAPECIE

Pędzone cebulki kwiatów - pędzenie cebulek to wystawianie wyrośniętych (w ciemności i chłodzie) pędów na światło w ciepłym pomieszczeniu od końca grudnia do marca. Ma to na celu przyspieszenie kwitnienia. Takie rośliny możemy uprawiać w doniczkach, ale też bez ziemi np. w wazonikach z wodą. Usychające kwiaty systematycznie usuwamy, co pobudza roślinę do wytwarzania kolejnych. Jeżeli roślina ewidentne przestanie rosnąć i zacznie usychać, przestajemy ją podlewać. Dopiero gdy liście zaczynają żółknąć, wyjmujemy cebule z ziemi, czyścimy je. Liście usuwamy dopiero gdy wyschną do końca. Cebulę zostawiamy i przechowujemy w suchym miejscu do jesieni, a następnie sadzimy ją w ogrodzie czy donicy. Możemy też zostawić cebule w szafce do kolejnej zimy, żebyśmy sami mogli zacząć je pędzić następnej zimy. Cebulki mogą się mnożyć, te mniejsze możemy zostawić przy głównej cebuli, za to te wyrośnięte oddzielić i sadzić jako nową roślinę.

cebulki do pędzenia: szafirki, narcyze, krokusy, żonkile, tulipany, hiacynty, amarylisy i hiperastrum

Wznawiamy nawożenie roślin doniczkowych.

Rozmnażamy rośliny doniczkowe przez podział lub ze szczepek.

Przesadzamy rośliny do większych doniczek, ale pamiętamy, że im większa i starsza roślina, tym powinniśmy rzadziej ją przesadzać, nawet po paru latach. Robimy to dopiero, gdy widzimy wystające korzenie lub gdy doniczka przewraca się pod ciężarem rośliny.

Usuwamy (uschnięte!) kwiaty i liście, nigdy nie usuwamy jeszcze zielonych części i dajemy im spokojnie wyschnąć.





Kwiaty cebulowe pędzone na parapecie, które już przekwitły, umieść w miejscu, gdzie spokojnie wyschną im do końca liście. Przechowuj do jesieni, by zakopać je w ziemi i ciszyć się nimi następnej wiosny.



ludowa meteorologia
4 marca - Gdy słonko świeci w dzień Kazimierza - resztki zimy uśmierza.
27 marca - Jak z Lidią słonko w okno zagląda, wiosna w szybach się przegląda.
Kiedy marzec deszczowy i mglisty - tedy lipiec przekropny i dżdżysty,
Gdy bocian przylata, to znak ciepłej wiosny dla świata.

święta ludowe
01.03 - Jaskółka, początek wezwań wiosny
04.03 - Kaziuki, jarmark odpustowy
09.03 - Szczodry Wieczór, przewidywanie pogody na lato
21.03 - Jare Święto, powitanie wiosny i topienie Marzanny

Obsługiwane przez usługę Blogger.